Park Brochowski

Sentymentalna podróż śladami historii

Osiedle Scandi położone jest przy granicy Parku Brochowskiego – jednego z piękniejszych i najstarszych wrocławskich parków, którego historia sięga setek lat wstecz, głęboko w pasjonującą historię ziem Dolnego Śląska i okolic Wrocławia.

Już w XII wieku teren, na którym obecnie znajduje się park, należał do klasztoru wrocławskich Augustianów. Potwierdzenie tego faktu znajdujemy w papieskim dokumencie datowanym na rok 1193, który potwierdzał przekazanie tej darowizny na rzecz zakonników, dokonanej wcześniej przez Henryka Brodatego (męża św. Jadwigi Śląskiej).

W kolejnych latach zaczęto doceniać przyrodnicze walory okolicy – zawsze, kiedy powstawały tu kolejne budowle, towarzyszył im mały, aczkolwiek przepiękny ogród. W XVIII wieku wybudowany został tu pałac, którego otoczenie stanowił właśnie park, będący obiektem westchnień nie tylko mieszkańców, ale i przybywających w te strony gości.

Dbano o niego z najwyższą starannością, nierzadko wzorując się na zaczerpniętych z Francji rozwiązaniach – kamiennych rzeźbach czy kształtnych formach zieleni. Park stał się kwintesencją zieleni i przepięknie zagospodarowanej przestrzeni, będąc przy tym miejscem spacerów i relaksu mieszkańców pałacu.

W późniejszych latach zmieniła się nieco funkcja parku – z przypałacowego stał się parkiem krajobrazowym. Po roku 1810 trafił wraz z pałacem w ręce rodziny Walterów, w posiadaniu których pozostał do końca II wojny światowej. Niestety sam pałac nie przetrwał próby czasu – w 1945 roku został zniszczony, a jego resztki rozebrano w latach 70-tych poprzedniego wieku.

Dziś park jest jednym z bardziej uroczych miejsc w całym Wrocławiu. Położony poza ścisłym centrum jest doskonały miejscem wypoczynku i relaksu, tym bardziej, że nie dobiega tu tak charakterystyczny dla stolicy Dolnego Śląska gwar i hałas. Można się tu przechadzać alejkami, urokliwymi mostkami, pobawić się na placu zabaw z najmłodszymi. Koniecznie odwiedzić trzeba też unikalny w skali całego miasta zielony labirynt, w którym naprawdę można się zgubić.

Dla przyszłych mieszkańców powstającego tuż obok parku Osiedla Scandi będzie on z pewnością jednym z najważniejszych atutów całej okolicy. Tym bardziej, że choć znany jest wielu Wrocławianom, nie cieszy się zbyt uciążliwą popularnością, co powoduje, że często można tu w samotności spędzić wiele przemiłych chwil.

Wybierz swój dom, zanim zrobi to ktoś inny

Sprawdź